Ana Sayfa Haberler Etki Yatırımı Derneği Kuruldu

Etki Yatırımı Derneği Kuruldu

Etki Yatırımı Derneği, Şafak Müderrisgil‘in liderliğinde 13 Nisan 2020 tarihinde Ankara’da kuruldu ve faaliyetlerine başladı.

“Etki yatırımı” kavramı konusunda kamuoyunu ve sektörleri bilinçlendirmeyi hedefleyen Etki Yatırımı Derneği, aynı zamanda etki yatırımı modelini sosyal ve çevresel etki yaratan özelliği ile yatırımcıların tercihi haline getirmeyi hedefliyor.

Etki Yatırımı Derneği, çatısı altında bulunan Etki Yatırımı Platformu “Etkiyap” ile sektörler ve diğer paydaşlarla işbirliği yaparak Türkiye’de yeni bir yatırım modelini hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Etki yatırımı modeli ile hedeflenen, Birleşmiş Milletler’in 17 Sürdürülebilirlik Amaçları‘na uygun temalarda, ölçülebilir sosyal veya çevresel etki yaratarak kâr getirecek yatırımların yapılmasıdır.

Dünyada önemi giderek artan ve hacmi büyüyen etki yatırımlarının, sürdürülebilir kalkınma amaçlarının karşılanması kriterlerine uygun temada olması nedeniyle önümüzdeki yıllarda ana akım yatırım modeli olması bekleniyor.

2015 yılından bu yana kredi kuruluşları tarafından giderek daha çok tercih edilen etki yatırımları, altyapı ve enerji projelerinde olduğu kadar, sosyal sorunların çözümü ve iyileştirilmesine odaklanan ve sosyal inovasyon ile teknoloji içeren projelerde de başvurulan bir model olarak pazar hacmini artırıyor.

Son Duyurular

Bizi Takip Edin